18

 

град Първомай, 22.05.2015 година

 

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на девети април две хиляди и петнадесета година с

Председател Спасимир Здравчев

при секретаря В.Х.,

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 7 по описа на Съда за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалва се Наказателно постановление № 14 – 0325 – 000397 – 634 / 21.11.2014 година на Началника на РУ „Полиция” – Първомай, с което на М.М.Д., ЕГН **********,***, на основание чл. 179, ал. 3, т. 4 от Закона за движение по пътищата е наложена глоба в размер на 300 (триста) лева за нарушение по чл. 139, ал. 5 от същия закон.

Жалбоподателят М.М.Д., редовно призован, не се явява, не изпраща представител. С жалбата моли да бъде отменено Наказателното постановление по изложените в нея съображения.

Въззиваемата страна Началникът на РУ „Полиция” – Първомай, редовно призована, не изпраща представител, не взема становище по жалбата.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

 

На 13.11.2014 година младши автоконтрольор при РУ „Полиция” – Първомай Т.В.В. и колегата му Димитър Христозов Христозов са на смяна и работят по безопасността на движението на третокласен път № 667 от републиканската пътна мрежа, като постът им е разположен в близост до газстанция „Брент Ойл”, намираща се на улица „Васил Левски”. Полицаите са облечени в униформи, със светлоотразителни жилетки. Служебният им автомобил „Опел Астра” е със светлоотразителен надпис „Полиция”.

Забелязват приближаващ лек автомобил от село Градина към град Първомай, който намаля скоростта си и обръща посоката си на движение към село Градина.

Полицаите се качват в патрулния автомобил, управляван от актосъставителя, настигат опела, минават пред него, спират го с подаването на светлинен и звуков сигнал от патрулния автомобил и сигнал със стоп-палка от страна на полицай Христозов. Това става извън населеното място на път № 667, трети клас от републиканската пътна мрежа в района на седми километър и триста метра.

В колата освен водача пътуват жена и дете.

Органите на реда установяват жалбоподателя по лични документи и свидетелство за правоуправление. При проверка на документите на управляваното моторното превозно средство констатират липса на заплатена винетна такса за движение по пътищата от републиканската пътна мрежа. М.Д. не представя документи за закупена винетка, казва, че няма такава и обяснява, че му се налагало да откара жената и детето от село Крушево до болницата в град Първомай, но като вижда полицаите, се изплашва и решава да се върне.

За установеното нарушение на място в присъствието на водача му е съставен и връчен акт за установяване на административно нарушение бланка № 925605, въз основа на който е издадено атакуваното Наказателно постановление.

По време на проверката е установена и липса на задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, за което е съставен акт по Кодекса за застраховането.

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на актосъставителя, разпитан в качеството на свидетел, от приетите по съответния процесуален ред подробно посочени писмени доказателства и от приложената административнонаказателна преписка.

Съгласно Приложения № 1 и № 2 на Решение № 945 на Министерски съвет от 01.12.2004 година за утвърждаване на списък на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътната инфраструктура, и Обяснителна записка към Приложение № 1, път № 667 с наименование „(О.п. Чирпан – Поповица) Плодовитово – Градина – Първомай – Дълбок извор – (Болярци - Асеновград)” е трети клас в административните области Стара Загора и Пловдив и за ползването му се събира винетна такса.

Съгласно разпоредбата на чл. 139, ал. 5 от Закона за движене по пътищата, Движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса по реда на чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, т.е. такса за правото на пътното превозно средство да ползва за определен срок републиканските пътища.

С оглед на фактически установеното и предвид посочените норми е безспорно, че на път № 667 извън границите на населено място водач на моторно превозно средство при движение дължи посочената такса.

Но за срока на правото да се ползва републиканската пътна мрежа винетната такса е различна за различните пътни превозни средства в зависимост от вида им (чл. 10а, ал. 2 от Закона за пътищата). Пътните превозни средства са разграничени по видове в ал. 6 на чл. 10а от Закона за пътищата, а в следващата алинея са конкретизирани в няколко категории според брой колела, предназначение, проходимост, брой оси, технически допустима максимална маса, брой места за сядане, с което в четирите точки на чл. 179, ал. 3 от Закона за движение по пътищата е съобразен и размерът на административнонаказателната санкция за неизпълнение на задължението по чл. 139, ал. 5 от същия закон.

За осъществяване на съдебен контрол върху законосъобразността на административнонаказателната санкция служебно е изискана информация за собствеността и технически допустимата максимална маса на товара и брой òси / броя на местата за превоз на пътници без мястото на водача за автомобил „Ауди 80” с ДК № *, като от Писмо рег. № 103000-5417 / 19.02.2015 година на Началник-сектор „Пътна полиция” при Областна дирекция на МВР – Пловдив и изпратената с него Разпечатка за промяна на регистрацията на автомобил рег. № * се установява, че с посочения държавен контролен номер е регистриран лек автомобил „Ауди 80” на името на М.М.Ш. от *** с брой места 4 (за превоз на пътници) без мястото на водача, брой оси 2, технически допустима максимална маса 1630 кг.

С оглед на горното, за установеното нарушение административнонаказващият орган правилно ангажира отговорността на жалбоподателя по чл. 179, ал. 3, т. 4 от Закона за движение по пътищата, съгласно чийто текст водач, управляващ пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, се наказва с глоба от 300 лв. при управление на пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача.

Нарушението е описано в АУАН и Наказателното постановление, конкретизирано е по време, място, извършител и е в съответствие с всички други изисквания на чл. 42, чл. 43 и чл. 57 от ЗАНН.

Относно намаляне на размера на наложеното наказание, в каквато насока е искането на жалбоподателя, Съдът не следва да се произнася, тъй като за установеното нарушение санкцията е конкретно определена и административнонаказващият орган не може да преценя размера й, т.е. същата е в съответствие разпоредбата на чл. 27, ал. 1 от ЗАНН.

Неоснователни са и доводите, че движението без винетен стикер извън населено място е продиктувано от целта на пътуването – откарване на дете до болницата в град Първомай. Понятието „крайна необходимост” е дефинирано в чл. 13, ал. 1 от НК (приложим на основание чл. 11 от ЗАНН): Не е общественоопасно деянието, което е извършено от някого при крайна необходимост - за да спаси държавни или обществени интереси, както и свои или на другиго лични или имотни блага от непосредствена опасност, която деецът не е могъл да избегне по друг начин, ако причинените от деянието вреди са по-малко значителни от предотвратените. Не може да се счете, че управлението на лек автомобил от нарушителя на 13.11.2014 година около 0:50 часа е правно оправдано за защита на блага във връзка със здравословното състояние на транспортирано дете, за което липсват каквито и да е доказателства по делото (напр. медицинска документация за извършен преглед). В настоящия случай не може да нарушението да се счете за извършено при условията на крайна необходимост, съгласно чл. 8 от ЗАНН.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 и чл. 64, б. А от ЗАНН, Районен съд – Първомай, първи съдебен състав

 

РЕШИ:

 

Потвърждава Наказателно постановление № 14 – 0325 – 000397 – 634 / 21.11.2014 година на Началника на РУ „Полиция” – Първомай, с което на М.М.Д., ЕГН **********,***, на основание чл. 179, ал. 3, т. 4 от Закона за движение по пътищата е наложена глоба в размер на 300 (триста) лева за нарушение по чл. 139, ал. 5 от същия закон.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Председател: (п)

СЗ / АГ