№ 63

 

град Първомай, 08.11.2013 година

 

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на седемнадесети октомври две хиляди и тринадесета година с

Председател Спасимир Здравчев

при секретаря Атанаска гаджева,

като разгледа докладваното от Председателя НАХД № 154 по описа на Съда за 2013 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 1033 / 04.01.2010 година на Началника на РУ „Полиция” – Първомай, с което на С.Д.Г., ЕГН **********,***,

·              за нарушение на чл. 5, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата на основание чл. 174, ал. 1 от същия закон е наложена глоба в размер на 300 (триста) лева и лишаване от право да се управлява МПС за срок от шест месеца, като на основание Наредба № Iз-1959 / 2007 година на министъра на вътрешните работи са отнети 10 контролни точки;

·              на основание чл. 177, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата е наложена глоба в размер на 200 (двеста) лева за нарушение на същия законов текст.

Жалбоподателят С.Д.Г. чрез процесуалния си представител адвокат И.Д. от Адвокатска колегия – Пловдив моли Съдът да отмени атакуваното Наказателно постановление по съображения, изложени в жалбата и в съдебно заседание на въззивната инстанция.

Въззиваемата страна – Началникът на РУ „Полиция” - Първомай, редовно призована, не изпраща представител, не взема становище по жалбата.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

 

На 25.11.2009 година полицай Г.И.И. съставя на жалбоподателя Акт за установяване на административно нарушение № 1033 (бланка № 322066) за това, че около 19:35 часа на улица „Княз Борис І” срещу бензиностанция „Лукойл” управлява лек автомобил „Ауди А8” с ДК № * (собственост на Т.Н.И., ЕГН **********) под въздействие на алкохол – с концентрация 0,55 на хиляда, установено с техническо средство „Алкомер 931” с № 0249601, и след като водачът е лишен от това право по съдебен ред. На С.Д.Г. е издаден талон за медицинско изследване № 0109968.

Въз основа на акта е издадено атакуваното наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания в качеството на свидетел актосъставител, от приетите по съответния процесуален ред подробно посочени писмени доказателства и от приложената административно-наказателна преписка.

Съгласно разпоредбата на чл. 5, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата (в редакцията, действаща към датата на нарушението, отменена с Държавен вестник, бр. 54 от 2010 година) Водачът на пътно превозно средство е длъжен да не управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. Безспорно се установява по делото, че на инкриминираната дата С.Д.Г. управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си 0,55 на хиляда, след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен ред. По силата на чл. 174, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (в редакцията към датата на деянието) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв., който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително, установена с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а 10 контролни точки са отнети по Наредба № Iз-1959 от 27.12.2007 г. за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на моторно превозно средство, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат (отм. 04.02.2013 година), според чийто чл. 4, ал.1, т. 1 за управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително (чл. 174, ал. 1 ЗДвП) на водачите на МПС се отнемат 10 контролни точки.

Текстът на чл. 177, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата инкорпорира в себе си както задължителната норма на поведение, така и следващата се за неизпълнението й санкция - който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред, се наказва с глоба от 100 до 300 лева.

И Актът и Наказателното постановление са съставени при спазване на изискванията на чл. 42, чл. 43 и чл. 57 от ЗАНН, но последното следва да се отмени поради изтекла абсолютна давност.

Видно от разписката, Наказателното постановление № 1033 / 04.01.2010 година на Началника на РУ „Полиция” – Първомай е връчено на жалбоподателя на 27.06.2013 година – повече от три години след издаването му - и тъй като е обжалвано в преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН не е влязло в сила по аргумент от чл. 64 от ЗАНН.

В Закона за административните нарушения и наказания е предвидена два вида давност – по чл. 34, която регламентира възможността компетентният орган да реализира правомощията си по административно-наказателното правоотношение, и по чл. 82, която указва сроковете, в които следва да се изпълни наложеното административно наказание. С изтичането на сроковете по първия от посочените законови текстове на нарушителя не може да се състави акт и/или наказателно постановление, а след изтичането на сроковете по втората разпоредба се преклудира реализацията на влязлото в сила наказателно постановление.

Но след съставяне на акта и издаване на наказателното постановление в срок е недопустимо последното да не бъде връчено на сочения като нарушител за неопределено време, с което се създава неоправдано положение на несигурност в правния мир, пряко рефлектиращо върху правата на гражданите, и в случая приложение намира текстът на чл. 11 от ЗАНН, който препраща към разпоредбите на общата част Наказателния кодекс по въпросите за формите на съучастие, приготовлението и опита, вината, вменяемостта и обстоятелствата, изключващи отговорността. И като се отчита, че наказанията за посочените нарушения са глоби и лишаване от права, на основание действащите към 25.11.2009 година (датата на деянието) чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК и в съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН за приложение на по-благоприятния за нарушителя закон, абсолютната давност за деянието на С.Д.Г. е изтекла на 25.11.2012 година година.

Воден от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Районен съд – Първомай, първи съдебен състав

 

 

Отменя Наказателно постановление № 1033 / 04.01.2010 година на Началника на РУ „Полиция” – Първомай, с което на С.Д.Г., ЕГН **********,***,

·              за нарушение на чл. 5, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата на основание чл. 174, ал. 1 от същия закон е наложена глоба в размер на 300 (триста) лева и лишаване от право да се управлява МПС за срок от шест месеца, като на основание Наредба № Iз-1959 / 2007 година на министъра на вътрешните работи са отнети 10 контролни точки;

·              на основание чл. 177, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата е наложена глоба в размер на 200 (двеста) лева за нарушение на същия законов текст.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Председател: (п)

СЗ / АГ