Р Е Ш Е Н И Е

  52

гр.Първомай, 10.07.2009 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Първомайският районен съд, втори съдебен състав в публично заседание на единадесети юни през две хиляди и девета година в състав:

Районен съдия: Матей Златанов

при секретаря Таня Петрова

като разгледа докладваното от председателя гр. д. № 6 по описа на съда за 2009 г.

за да се произнесе, взе предвид:

Производството е образувано по искова молба на  “ЗАСТРАХВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО “БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП”” АД , със седалище и адрес на управление град София, площад “Позитано” № 5, вписано в Агенцията по вписванията, Търговски регистър, ЕИК ***, представлявано от изпълнителния Директор Р. Я., чрез пълномощника си адвокат Е. П. ***, против В.Р.Д.

Предявен е иск с правно основание чл.274, ал.1, т.1, предложение първо от КЗ и чл.86 от ЗЗД.

Дружеството - ищец твърди с исковата молба, че на 01.03.2003 година, в землището на град Чирпан, по път ІІІ-565, ответника управлявал МПС марка “Москвич” с рег. № РВ 5783 Н, след употреба на алкохол и при нарушение на правилата за движение е предизвикал ПТП, при което е причинил тежка телесна повреда и многостепенна средна телесна повреда на Н. П. Н. Към датата на ПТП, управляваното от ответника МПС е имало валидна застраховка “Гражданска отговорност в ЗПАД “Булстрад”.

Във връзка с  горното събитие било образувано НОХД № 30/2004 година по описа на РС Чирпан, което е приключило със споразумение. Ответника се е признал за виновен, за това, че  на 01.03.2003 година по пътя между село Черна гора град Чирпан, при управление на горепосоченото МПС “Москвич” с рег. № РВ 5783 Н, е нарушил правилата за движение по пътищата, при което е причинил тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота и многостепенна средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затруднение на движението на снагата и на левия крак и трайно затруднение на движението на лявата ръка на Н. П. Н., като деянието е било извършено в пияно състояние, с концентрация на алкохол в кръвта 0,85  на хиляда.

На 27.09.2007 година увреденото лице е заявило през ищеца, в качеството му на застраховател на ответника, претенция за заплащане ная на обезщетение за претърпени от ПТП, неимуществени вреди. Обезщетението е изплатено на увредение Н. Н. по банков път на 11.12.2007 година.

Поради факта, че при причиняването на ПТП, ответника е управлявал МПС под влияние на алкохол, над допустимия минимум и  ищцовото дружество имало право на регресен иск против деликвента, му е изпратена регресна покана на 12.03.2008 година, да заплати на ищеца в пълен размер, изплатеното обезщетение.

Предявен е иск  за лихва за забава, от момента на изплащане на обезщетението 11.12.2007 година, до датата на предявяване на настоящия иск, както и законната лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба до окончателното  изплащане на задължението.

 Ангажират се доказателства.

Ответникът, редовно уведомен за исковете срещу него чрез  процесуалния си представител прави възражение за изтичане на абсолютната погасителна давност и не е ангажирал доказателства.

След съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното:

С полица  № ***, със срок на валидност 01.01.2003 година - 31.12.2003 г., бил сключен застрахователен договор за застраховка "Гражданска отговорност" между Р. В. Д. с ЕГН **********, като собственик на лек автомобил "Москвич 412", с рег. №  РВ 5783Н и ищцовото дружество. По делото не се представиха доказателства, че ответника е управлявал въпросния автомобил, без съгласието на собственика, поради което съдът приема, че В.Р.Д. е управлявал автомобила със знанието му.

С одобреното от съда споразумение по НОХД № 30/2004 година по описа на Районен съд Чирпан ответникът В.Р.Д. е признат за виновен в това,  че  на 01.03.2003 година по пътя между село Черна гора град Чирпан, при управление на горепосоченото МПС “Москвич” с рег. № РВ 5783 Н, е нарушил правилата за движение по пътищата, при което е причинил тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота и многостепенна средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затруднение на движението на снагата и на левия крак и трайно затруднение на движението на лявата ръка на Н. П. Н., като деянието е било извършено в пияно състояние, с концентрация на алкохол в кръвта 0,85  на хиляда, което деяние представлява престъпление по чл. 343, ал. 3, предл. 1 и 2, б.”а”, предл.1 и 2, във връзка с ал.1, б.”б”, предл. 1 и 2, вр. чл. 342, ал. 1 НК. На ответника било наложено наказание лишаване от свобода за срок от  шест месеца,, като на осн. чл.66 от НК, изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от  шест месеца.

Пострадалия от деянието Н. П. Н., чрез пълномощника си адвокат В. М., поискал от ищеца да му заплати неимуществени вреди за причинените телесни повреди в размер на 65 000 лв.

Въз основа съставения от застрахователя ликвидационен акт по заведената щета на пострадалия Н. П. Н. било изплатено обезщетение от 10 000 лв.  - представено е  преводното нареждане от 11.12.2007 година. (л. 21).

С писмо, връчено на ответника на 12.03.2008 г., застрахователят го уведомил за изплатените като обезщетения суми - общо 10 000 лв. и го поканил в едноседмичен срок да възстанови сумата, тъй като е причинил щетата след употреба на алкохол (чл. 274 КЗ). Няма данни по делото от страна на ответника да са последвали плащания.

При така установените и безспорни между страните правнорелевантни факти, се налагат следните правни изводи:

Съгласно чл. 300 на ГПК и във връзка с чл. 383, ал. 1 НПК, одобреното от съда споразумение е задължително за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. При това положение, следва да се приеме, че ответникът е осъществил деликт, при който е причинил  Н. П. Н. тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота и многостепенна средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затруднение на движението на снагата и на левия крак и трайно затруднение на движението на лявата ръка, а с това и неимуществени вреди.

В изпълнение на задълженията си по договора за застраховка "Гражданска отговорност", както по отношение на собственика на превозното средство, така и по отношение упълномощените от него лица, ищецът е изплатил на Н. П. Н. обезщетение за вредите, които са им били нанесени.

Съгласно чл. 274, ал. 1 КЗ, застрахователят има право да получи от застрахования платеното от застрахователя обезщетение, когато застрахованият при настъпването на пътно-транспортното произшествие е управлявал моторното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма. Тъй като в случая ответникът е управлявал автомобила с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила (допустимата по закон норма), то за застрахователя съществува правото на регресен иск за платеното от него на увредения. Сумата от 10 000 лв. следователно се дължи от ответника на ищеца. Предявеният иск трябва да се уважи изцяло.

Съгласно чл. 86, ал. 1, във връзка с чл. 84, ал. 2 ЗЗД, главниците се дължат заедно с обезщетение за забава в размер на законната лихва, считано от датата на поканата. Поканата е връчена на 12.03.2008 г., но с нея е определен от ищеца едноседмичен срок за плащане. Следователно, ответникът е изпаднал в забава на 19.03.2008 г. Виждането на ищеца, че ответникът му дължи лихва за забава от датата на плащането, не може да се сподели, тъй като в случая няма определен ден за плащане, нито задължението на застрахования към застрахователя произтича от деликт. Мораторната лихва за периода от 19.03.2008 г. до 08.01.2009 г., когато е заведен искът, възлиза на 1252,00 лв., изчислена служебно. До този размер претенцията за мораторна лихва е основателна. В останалата част, като неоснователна, тя ще бъде отхвърлена. Главницата се дължи наред с това и заедно със законната лихва от датата на завеждане на иска - 08.01.2009 г., до окончателното им изплащане.

Съгласно чл. 78 от  ГПК, ответникът дължи на ищците направените съдебно-деловодни разноски, съгласно приложения списък по чл.80 от ГПК, съразмерно уважената част от иска.

Мотивиран от изложеното,  съдът

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА В.Р.Д., ЕГН **********,***, да заплати на “ЗАСТРАХВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО “БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП”” АД , със седалище и адрес на управление град София, площад “Позитано” № 5, вписано в Агенцията по вписванията, Търговски регистър, ЕИК ***, представлявано от изпълнителния Директор Р. Я., чрез пълномощника си адвокат Е. П. *** “ЗАСТРАХВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО “БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП”” АД , със седалище и адрес на управление град София, площад “Позитано” № 5, вписано в Агенцията по вписванията, Търговски регистър, ЕИК ***, представлявано от изпълнителния Директор Р. Я., чрез пълномощника си адвокат Е. П. ***, сумата 10 000 лв. (десет хиляди лева), представляваща дължимото обезщетение от 10 000 лв. (десет хиляди лева), изплатено на Н. П. Н. за нанесени му неимуществени вреди в резултат на причинена тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота и многостепенна средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затруднение на движението на снагата и на левия крак и трайно затруднение на движението на лявата ръка, по силата на договор за застраховка "Гражданска отговорност", сключен с полица № 3246631, със срок на валидност 01.01.2003 г. - 30.12.2003 г., заедно с мораторна лихва в размер на 1252 лв. за времето от 19.03.2008 г. до 08.01.2009 г. и законна лихва от 08.01.2009 г. до окончателното изплащане на сумата и разноски съобразно с уважената част от исковете в размер на 1413,50 лв., като отхвърля иска за мораторна лихва над присъдения размер от 1252,00 лв. до претендирания от 1 643,52 лв., като неоснователен.

Решението може да бъде обжалвано от страните пред ПОС в двуседмичен срок от връчването му с въззивна жалба.

 

 

                                                    РАЙОНЕН  СЪДИЯ:  /П/

 

МЗ/НК